Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie przypuszczał, że ogromne tereny, nad którymi dominowały dymiące kominy fabryk, tak bardzo zmienią zwój wygląd. Białe Morza – obszar poprzemysłowy należący do Krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay” wykorzystywany był jako miejsce sedymentacji i składowania odpadów poprodukcyjnych z fabryki. Po zlikwidowaniu zakładów w 1989 roku, w wyniku przeprowadzonej tu rekultywacji i zazielenienia, powstało ok. 30 ha terenów zielonych. I to właśnie na nich wznoszone jest Sanktuarium Św. Jana Pawła II.
Okoliczności powstania Sanktuarium św. Jana Pawła II
Głównym inicjatorem i pomysłodawcą powołanego w 2006 roku Centrum Św. Jana Pawła II jest metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Szukając miejsca na powstanie Centrum, szukał Domu dla Papieża. Domu, którego Karol Wojtyła nigdy nie miał – wadowickie mieszkanie było jedynie wynajmowane, jako student przyszły papież mieszkał kątem w domu u swojego krewnego, jako ksiądz na parafii, jako biskup w kurii, a jako papież w Pałacu Apostolskim. W roku 2006 podczas pielgrzymki do Polski Papież Benedykt XVI pobłogosławił kamień węgielny pod budowę Centrum, która ostatecznie rozpoczęła się w październiku 2008 roku, na kilka dni przed 30 rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Nazwa Centrum „Nie lękajcie się…” jest odwołaniem do pamiętnych słów papieża wypowiedzianych w październiku 1978 roku podczas inauguracji pontyfikatu.
Sanktuarium – założenie architektoniczne i ideowe
Centrum zostało rozplanowane wokół placu, który otwiera się w stronę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – symbolicznie przedstawia to scenę: Jan Paweł II wskazuje drogę do Miłosierdzia Bożego. Plac jest wielkości wadowickiego rynku. Przylegają do niego Małe Błonia, gdzie gromadzą się wierni podczas mszy polowych, a wokół niego budynki, których nazwy i przeznaczenie nawiązują do wartości obecnych w nauczaniu i życiu Św. Jana Pawła II: Fides (wiara), Ratio (rozum), Veritas (prawda), Caritas (miłość). Całość Centrum, zbudowanego z cegły i jasnego kamienia, została pomyślana, jako „Święte Miasto położone na górze”.
Najważniejszym budynkiem Centrum jest kościół – Sanktuarium Św. Jana Pawła II. Świątynia, którą zbudowano dla uczczenia osoby i pontyfikatu Papieża Polaka. Zbudowany został na planie ośmioboku, co stanowić ma nawiązanie do początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich, kiedy to budowano świątynie na planie centralnym. Ściana ołtarza głównego oraz ściany boczne (górnej części kościoła) pokryte są mozaikami o bogatym programie ikonograficznym i głębokim przesłaniu teologicznym. Mozaiki widoczne obecnie w świątyni, zapełniające powierzchnie 600 m2, powstały w czterech etapach a każdy z nich trwał zaledwie dwa tygodnie.
Centralne miejsce dolnej części kościoła zajmuje Ołtarz Relikwii. To tutaj, w szklanej szkatule można znaleźć Krew Ojca Świętego. Dokoła, do czasu powstania mozaik przedstawiających siedem darów Ducha Świętego, dostrzec można obrazy ukazujące papieskie wizyty w sanktuariach maryjnych (Fatima, Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Lourdes, Mariazell, Altotting).
Dolna cześć Sanktuarium otoczona jest kaplicami i oratoriami (miejsca modlitewnego skupienia). Na uwagę zasługują przede wszystkim: Kaplica Kapłańska – zaprojektowana na wzór Krypty Św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej oraz Kaplica MB Ludźmierskiej.
Sanktuarium to owoc życia Św. Jana Pawła II. Do jego Relikwii przybywają ludzie z całego świata. W końcu nikt tak jak on nie jednoczył wszystkich narodów i ludzi o różnych poglądach.
Msze święte odprawiane w Sanktuarium św. Jana Pawła II w niedziele i święta
8.00, 9.30, 11.00 (dla rodzin z dziećmi), 12.30, 17.00
wszystkie Msze św. w niedziele odbywają się w Kościele Górnym
Msze święte odprawiane w Sanktuarium św. Jana Pawła II w dni powszednie
8:00, 10:00, 12:00, 17:00
wszystkie Msze św. w dni powszednie odprawiane są w Kościele Relikwii
Sakrament Spowiedzi Świętej
codziennie w godz. 7:30-9.00; 9.30-13.00; 15.15-18:00
Zwiedzanie Sanktuarium św. Jana Pawła II jest możliwe w godzinach, gdy nie są odprawiane msze święte. Warto również przypomnieć, że to wspaniałe miejsce znajduje się na przygotowanej przez Kraków Zwiedzanie trasie pielgrzymki po krakowskich sanktuariach.