Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach położone jest w pobliżu jednej z bardziej ruchliwych arterii Krakowa. Znajduje się jednak na tyle daleko od głównej drogi, by umożliwić pielgrzymom skupienie i modlitwę w ciszy. Dominującą nad kompleksem bryła bazyliki przekazuje za pomocą nowoczesnej formy architektonicznej uniwersalne treści.
Klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
Założycielką Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które przejęło pieczę nad fundacją łagiewnicką, była matka Teresa Ewa z książąt Sułkowskich hrabina Potocka. Łagiewnicki dom Zgromadzenia został nazwany Józefowem na cześć św. Józefa, któremu siostry przypisywały uproszenie fundacji. Takie Domy Miłosierdzia, prowadzone przez siostry za cel stawiały sobie resocjalizację przez modlitwę i pracę. Wychowanki miały w nich z jednej strony odzyskiwać wiarę we własną godność, z drugiej zaś zdobywać kwalifikacje zawodowe. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia do dziś pełni tę funkcję, działając jednak w odmiennych warunkach formalno-prawnych.
Św. Siostra Faustyna Kowalska w Łagiewnikach
Rozgłos łagiewnickiemu zgromadzeniu przyniosła przede wszystkim postać Św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Po raz pierwszy głos Boży usłyszała mając lat 7. Podczas swej zakonnej posługi poznawał tajemnice Bożego Miłosierdzia na drodze codziennej pracy i przez mistyczne doświadczenia. Od 1936 roku na stałe gościła już w łagiewnickim domu zakonnym . Początkowo zajmowała się pracami ogrodniczymi, potem pełniła obowiązki furtianki. Od lat zmagała się z gruźlicą. Cierpienia przyjmowała z pokorą, wiedząc, ze robi to za tych, którzy zwątpili w Boże Miłosierdzie. Zmarła w wieku 33 lat. W roku 1966 przeniesiono jej szczątki z cmentarza kościelnego do kaplicy (dziś spoczywają w sarkofagu pod obrazem Jezu Ufam Tobie w Kaplicy Św. Józefa). W Kwietniu roku 2000 została wyniesiona na Ołtarze przez Papieża Jana Pawła II.
Sanktuarium i kult Bożego Miłosierdzia
Głoszenie Bożego Miłosierdzia oraz wzrastający ruch pielgrzymów zaowocował rozbudowę łagiewnickiego sanktuarium. Decyzja o uzupełnieniu zespołu klasztornego została podjęta w 1995 roku. Dodatkowo miała powstać dwupoziomowa bazylika z kaplicami, sala teatralno – kinowa, ołtarz polowy, część usługowo-handlowa, Dom Duszpasterski z częścią hotelową i gastronomiczną. Prace zmierzające do realizacji projektu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpoczęły się w roku 1999. Dzięki ciężkiej pracy robotników, architektów oraz darczyńców bazylika była gotowa 3 lata później. Był to szczególny okres. W sierpniu 2002 roku Kraków odwiedził Jan Paweł II. Podczas uroczystej Mszy Św. dokonał konsekracji bazyliki i zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu.
Na górnym poziomie świątyni znajduje się główny kościół, zaś na dolnej kondygnacji mieszczą się kaplice. Swą zewnętrzną bryłą Bazylika Miłosierdzia Bożego ma przypominać okręt unoszony na wzburzonych falach współczesnego świata.
Jedną z form kultu Bożego Miłosierdzia, dziś chyba najbardziej znaną, objawioną św. siostrze Faustynie jest rozpowszechnienie obrazu odzianego w białe szaty Chrystusa Zmartwychwstałego, z którego serca wybiegają dwa promienie. Wizerunek opatrzony podpisem „Jezu Ufam Tobie”. Łagiewnicki obraz zasłynął łaskami tuż po poświęceniu, stając się celem licznych pielgrzymek z całego świata.
Sanktuarium w Łagiewnikach gości tłumy wiernych podczas corocznie obchodzonego Święta Bożego Miłosierdzia – pierwsza niedziela po Wielkanocy oraz w dni powszednie o godz. 15.00, gdy odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.