Kraków ma wiele do zaoferowania pielgrzymom. Poczesne miejsce wśród centrów życia religijnego w Polsce i na świecie zajmuje Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach, przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym żyła i zmarła św. siostra Faustyna Kowalska, mistyczka i propagatorka kultu Miłosierdzia. Dziś należy do najczęściej odwiedzanych sanktuariów na całym globie!
Pielgrzymka pod hasłem Łagiewniki Sanktuarium zwiedzanie obejmuje kilka obiektów. Na początek warto odwiedzić najstarsze zabudowania czyli XIX-wieczny klasztor i usytuowaną pomiędzy jego dwoma skrzydłami Kaplicę św. Józefa, której budowę również ukończono w ostatnim dziesięcioleciu wieku pary. Siostra Faustyna mieszkała w tym domu zakonnym (od kaplicy św. Józefa klasztor zwano Józefowem) od 1926 roku. Tu odbyła swój dwuletni nowicjat i złożyła swoje pierwsze śluby, a w 1933 roku wieczystą profesję. Również w Krakowie Faustyna Kowalska spędziła ostatnie lata swojego życia. Tu znajduje się cela, w której zmarła. W Muzeum Siostry Faustyny można również zobaczyć pamiątki po niej (m. in. pelerynę zakonną, kubeczek, lampkę nocną), powstała również rekonstrukcja celi, w której mieszkała.
Łagiewniki Sanktuarium zwiedzanie
W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zwiedzanie rozpoczyna się jednak zazwyczaj od Kaplicy św. Józefa. Ogromny, nowoczesny kompleks powstał wokół tej niewielkiej, neogotyckiej świątyni. To tu znajduje się słynny Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Adolfa Hyłę. Przypominamy, że siostra Faustyna widziała wcześniejszą wersję obrazu pędzla wileńskiego artysty Eugeniusz Kazimierowskiego. Obraz Hyły powstał jako wotum za ocalenie artysty i jego rodziny podczas II wojny światowej. Nad jego tworzeniem czuwał krakowski spowiednik siostry Faustyny o. Józef Andrasz. To właśnie ten wizerunek zyskał popularność w Polsce i na całym świecie. Od 1966 roku w Kaplicy św. Józefa, w ołtarzu bocznym, pod obrazem spoczywają relikwie świętej siostry Faustyny. Do tego wyjątkowego miejsca pielgrzymują katolicy z całego świata. Wśród nich znaleźli się również dwaj papieże – Jan Paweł II i Benedykt XVI. Łagiewniki to ważne miejsce na szlaku zwiedzania Krakowa śladami Jana Pawła II. Pamiętajmy, że kult Miłosierdzia Bożego rozpowszechnił się tak szeroko w dużej mierze dzięki jego decyzjom.
Niewielka Kaplica św. Józefa wobec ogromnego wzrostu natężenia ruchu pielgrzymkowego (przypominamy, że siostra Faustyna została w 2000 roku kanonizowana) po prostu przestała wystarczać. Pod koniec XX wieku powstały ambitne plany rozbudowy sanktuarium. Jeden z najlepszych architektów zajmujących się projektowaniem budowli sakralnych, niegdyś główny architekt Krakowa i profesor Politechniki Krakowskiej, Witold Cęckiewicz stworzył plan nowoczesnej, ogromnej bazyliki. Elipsoidalna forma ukończonej w 2002 roku i poświęconej przez Jana Pawła II świątyni z dominującą nad całą bryłą, charakterystyczną wieżą widokową robi ogromne wrażenie. Warto wspomnieć, że taras widokowy na wieży jest dostępny dla turystów. Widok na Kraków i okolicę jest naprawdę niesamowity. Przy dobrej pogodzie można z łagiewnickiej wieży zobaczyć Tatry! Sama Bazylika zadziwia rozmiarami. Zmieści się w niej nawet do 5 tys. wiernych! Olbrzymi kościół jest dwupoziomowy. Jego wystrój i architektura mają bogatą symbolikę. Przyznacie Państwo, że sam kształt budowli przywołuje skojarzenia z ogromnym okrętem. Arka Przymierza, w której współczesny człowiek może szukać ratunku przed zagrożeniami duchowymi? Niezwykłą formę ma również ołtarz główny. Oczywiście góruje nad nim obraz Jezusa Miłosiernego. Tabernakulum ma natomiast kształt ziemskiego globu otoczonego krzewem o wygiętych, jakby miotanych wiatrem gałęziach. Wedle różnych interpretacji jest to z jednej strony nawiązanie do biblijnego krzewu gorejącego, z drugiej do wyzwań życia w epoce ponowoczesnej, niebezpieczeństw i namiętności, które miotają współczesnym człowiekiem (ostoją i schronieniem ma być w tym wszystkim rzecz jasna Boże Miłosierdzie).
Podczas zwiedzania koniecznie zejdźcie Państwo również na poziom dolny, gdzie znajduje się 5 niezwykłych kaplic. W samym centrum ulokowana jest Kaplica św. siostry Faustyny z wystrojem ofiarowanym przez włoski episkopat, a wokół niej usytuowane są pozostałe 4. Kaplica Krzyża Świętego to fundacja wiernych z Niemiec. Kaplica Matki Boskiej Bolesnej z wspaniałą Pietą wyrzeźbioną przez Jana Lesňáka to z kolei dar Słowaków. Nas urzeka szczególnie Kaplica Communio Sanctorum, której wystrój stworzył Węgier, László Puskás, duchowny greckokatolicki. Mozaiki tzw. kaplicy węgierskiej przedstawiają świętych z Polski, Węgier i różnych krajów Europy. Jeszcze silniej z tradycją greckokatolicką związana jest kaplica św. Andrzeja – jej wystrój został z kolei ufundowany przez Kościół Greckokatolicki z Polski i Ukrainy. Kaplica jest w całości utrzymana w tradycji wschodniej, stąd ikonostas i wspaniałe, bizantynizujące polichromie. To piękne wnętrze sakralne nazywane jest również Kaplicą Pojednania. Zostało poświęcone dokładnie w 60 lat po Akcji „Wisła” przez metropolitę kijowsko-halickiego. Za stronę artystyczną tej realizacji odpowiada prof. Ludomyr Medwid ze Lwowa. Całość koncepcji ma więc za zadanie podkreślenie uniwersalizmu Kultu Bożego Miłosierdzia! W bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki znajduje się również Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu (także zaprojektowana przez prof. Cenckiewicza) i ogromna, nowoczesna Aula Jana Pawła II.
Zwiedzanie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach jest jednym z punktów przygotowanej przez nas wycieczki z przewodnikiem po krakowskich sanktuariach. Wizytę w łagiewnickim polecamy nie tylko pielgrzymom i ludziom szukającym duchowej odnowy. Warto również odwiedzić Sanktuarium św. Jana Pawła znajdujące się zaledwie 100m obok Łagiewnik. Sanktuaria to także bardzo ciekawe realizacje współczesnej architektury i sztuki sakralnej! Łagiewniki Sanktuarium zwiedzanie – zapraszamy!