Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II mieszkał w Krakowie przez blisko 40 lat. Na mapie miasta jest wiele miejsc związanych z jego życiem i bardzo mu bliskich. To właśnie w Krakowie przyszły biskup Rzymu stawiał pierwsze kroki w dorosłość, przeżył okupację i rozwijał swój talent aktorski. To tu przyjął święcenia kapłańskie, uzyskał sakrę biskupią, wreszcie został arcybiskupem metropolitą krakowskim. Kraków miał zatem wielki wpływ na jego formację duchową, intelektualną i całą drogę życiową. Niemal każdy kamień w mieście jest świadkiem wydarzeń związanych z tą wielką postacią. Dziś zresztą funkcjonuje tu Centrum Jana Pawła II Kraków – jeden z głównych ośrodków kultu świętego (Sanktuarium św. Jana Pawła II) i pielęgnowania jego myśli.
Pierwszy dom Karola Wojtyły w Krakowie
Pierwszym związanym z papieżem miejscem, o którym koniecznie musimy wspomnieć jesr dom pod adresem Tyniecka 10 na krakowskich Dębnikach. Karol Wojtyła wprowadził się tu wraz z ojcem w 1938 roku. Mieszkanie, które wynajmowali mieściło się w suterenie. Składało się z dwóch pokoi oraz kuchni i było naprawdę niewielkie (łączna powierzchnia ok. 30 m2). Dom, w którym znajdowało się mieszkanko należał do brata matki Karola. Wojtyła spędził tam blisko 6 lat. Dziś dom nie jest własnością krewnych papieża i można go obejrzeć jedynie z zewnątrz.
Miejsca związane z Janem Pawłem II w obrębie Starego Miasta
Do Krakowa młodego Karola sprowadziła chęć podjęcia studiów wyższych. Studia rozpoczął w 1938 roku na Wydziale Filozoficznym (studiował polonistykę). Pomimo oficjalnego działalności podczas II wojny światowej, UJ podjął tajne nauczanie, z którego skorzystał Wojtyła, kontynuując studia na Wydziale Teologicznym i uzyskując tytuł magistra w 1946 roku. Do ważnych pamiątek po Karolu Wojtyle prezentowanych w Muzeum Uniwersyteckim należą: zdjęcia, dyplom magistra teologii, dary papieskie oraz tablica upamiętniająca nadanie papieżowi 22 Czerwca 1983 roku tytułu doktora honoris causa.
Miejscem, które odegrało wyjątkową rolę w życiu Karola Wojtyły jest Pałac Biskupi przy Franciszkańskiej 3, do dziś stanowiący dom urzędującego metropolity krakowskiego. Mimo że przyszły papież wprowadził się tu dopiero w 1967 roku jego związki z siedzibą arcybiskupią sięgają nawet czasów wojny. 1 Listopada 1946 roku z rąk Kardynała Sapiehy w prywatnej kaplicy biskupiej przyjął święcenia kapłańskie. Podczas pielgrzymek papieskich do Polski i Krakowa Pałac Biskupi ponownie stawał się miejscem zamieszkania Jana Pawła II. To wtedy narodziła się tradycja spotkań z papieżem na Franciszkańskiej 3 – spontanicznych przemówień do zgromadzonych tłumów, wspólnych śpiewów i modlitw. Wszystko to pamiętają ludzie, którzy mieli okazję stać pod „oknem papieskim”. 2 Kwietnia 2005 roku tutaj właśnie cały Kraków oddał papieżowi hołd. Obecnie w „oknie papieskim” na Franciszkańskiej 3 znaleźć można obraz z przedstawieniem papieża Polaka. Warto dodać, iż w oknie tym ukazał się wiernym papież Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Polsce w 2006 roku.
Błonia i Centrum Jana Pawła II Kraków
W bliskiej odległości od centrum miasta znaleźć można Krakowskie Błonia – obszar zielony o wielkości ok. 48 hektarów, na którym odbywały się msze papieskie i spotkania wiernych z papieżem Janem Pawłem II gromadzące miliony pielgrzymów z Polski i zagranicy. Początek tym wydarzeniom dała pierwsza pielgrzymka papieża do Polski w 1979 roku. W celu upamiętnienia tak ważnych wystąpień Jana Pawła II postawiono tu ważący 26 ton, przywieziony z okolic Morskiego Oka kamień papieski. Ustawiono go w październiku 1997 roku, dokładnie w 19 rocznicę wyboru Wojtyły na Papieża.
Jeśli celem Państwa pobytu w Krakowie jest duchowe spotkanie z Janem Pawłem II, uwzględnijcie koniecznie w harmonogramie zwiedzania punkt Centrum Jana Pawła II Kraków. Znajdujący się w Łagiewnikach kompleks o niezwykle ciekawej architekturze zyskał w związku z beatyfikacją, a później kanonizacją Papieża-Polaka status Sanktuarium św Jana Pawła II i głównego ośrodka jego kultu. Właśnie tu znajdują się relikwie świetego.
Przemierzając Kraków papieskim śladem natknąć się można na wiele innych miejsc i pomników przywołujących wspomnienie Jana Pawła II. Niech póki co pozostaną one jednak niespodzianką. Chętnie odkryjemy je przed Państwem podczas naszej wycieczki śladami Jana Pawła II.