Ile razy przy planowaniu urlopu zgrzytaliście Państwo zębami po sprawdzeniu cen biletów na zwiedzanie różnych muzeów, zabytków i innych atrakcji? Wybieracie się do Krakowa z rodziną i obawiacie się tego, że ekspedycja mocno naruszy domowy budżet? Jesteście studentami i naprawdę nie macie ochoty szastać groszem (właściwie to macie ochotę, ale nie macie grosza)? Jest na to sposób! Dziś przedstawiamy nasz specjalny plan oszczędnościowy, któremu nadaliśmy kryptonim Kraków zwiedzanie za darmo.
Na początek chcielibyśmy podkreślić – w Krakowie prawie nie ma miejsc, których nie dałoby się zwiedzić za darmo! Kluczem do sukcesu jest jak zwykle dobry plan;)
Kraków zwiedzanie za darmo czyli gdzie można wejść bez biletów?
W Krakowie jest mnóstwo przepięknych, wartych obejrzenia obiektów, do których wstęp jest całkowicie bezpłatny. Nic nie kosztują rzecz jasna spacery wspaniałymi, klimatycznymi ulicami różnych dzielnic Krakowa i podziwianie niezwykłej architektury budynków pochodzących z różnych epok. Kraków słynie z architektury i sztuki sakralnej. Jej wielbiciele mają okazję całymi dniami zwiedzać, oczywiście bezpłatnie, romańskie, gotyckie i barokowe kościoły Krakowa. Jedynie w przypadku Bazyliki Mariackiej należy zakupić bilet, jeśli macie Państwo ochotę wejść do prezbiterium i przyjrzeć się bliżej Ołtarzowi Wita Stwosza (warto!), ale, by podziwiać samo wnętrze można wejść głównym portalem za darmo.
Bezpłatne jest również wejście na Wzgórze Wawelskie i wstęp do wnętrza Katedry. Biletowane jest zwiedzanie krypt i Dzwonu Zygmunta, a przecież w samej świątyni jest tyle wspaniałych obiektów do zobaczenia! Za darmo można również wejść na słynny dziedziniec arkadowy Zamku Wawelskiego. Krótko mówiąc, nawet jeśli nie zamierzacie wydawać ani złotówki, na Wawel warto zajrzeć.
Jeśli jesteście Państwo spragnieni widoków Krakowa z dużej wysokości, zachęcamy do odwiedzenia krakowskich kopców. Wprawdzie wstęp na Kopiec Kościuszki jest płatny, ale Kopce Kraka i Piłsudskiego możecie zdobyć całkowicie for free! Także wieża widokowa Sanktuarium w Łagiewnikach jest dostępna za symboliczną, dowolną ofiarę.
Podziwianie atrakcji Nowej Huty, spacery w Lesie Wolskim lub bulwarami Wiślanymi, zwiedzanie miejsc pamięci w dawnym Getcie i niezwykłych zabytków Podgórza – w Krakowie można robić milion rzeczy, nie wydając ani złotówki!
Kraków zwiedzanie za darmo muzeów
Jeśli myślicie Państwo, że na zwiedzanie najciekawszych ekspozycji muzealnych w Krakowie trzeba wydać majątek, mylicie się! Każde z muzeów oferuje wstęp wolny na wystawy stałe w ciągu jednego dnia w tygodniu. Ważne, żebyście wybrali wcześniej ekspozycje, które Was interesują i dokonali z wyprzedzeniem rezerwacji wejściówek. Jest to absolutnie konieczne w przypadku najbardziej obleganych muzeów – Wawelu, Podziemi Rynku i Fabryki Schindlera!
Poniżej zamieszczamy listę muzeów oferujących wstęp wolny na ekspozycje stałe w poszczególne dni tygodnia. Korzystajcie Państwo!
Niedziela – oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie: Gmach Główny, Sukiennice, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, „Europeum”, Zbiory Emeryka Hutten-Czapskiego, Dom Matejki, Dom Mehoffera; Muzeum Archeologiczne – główny gmach na Poselskiej; Muzeum Armii Krajowej, Zamek Królewski na Wawelu w okresie od 2 XI – 31 III (oferta tylko dla turystów indywidualnych).
Poniedziałek – Oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Stara Synagoga, Apteka pod Orłem, Fabryka Schindlera, Muzeum Archeologiczne – podziemia kościoła św. Wojciecha na Rynku, Zamek Królewski na Wawelu w okresie od 1 IV do 31 X (oferta tylko dla turystów indywidualnych.
Wtorek – Oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Krzysztofory, Podziemia Rynku w Krakowie (z wyjątkiem pierwszych wtorków miesiąca, kiedy muzeum jest nieczynne) , Celestat, Oddział na Pomorskiej i wystawa „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej (z wyjątkiem interaktywnej wystawy „Wokół koła”); dzieci poniżej 7 roku życia i osoby powyżej 70 roku życia zawsze wchodzą do muzeum bezpłatnie); Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Środa – Oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Kamienica Hipolitów, Dzieje Nowej Huty.
Przypominamy również, że Zamek Królewski na Wawelu już po raz kolejny bierze udział w akcji udostępniania za darmo zwiedzającym przez cały listopad (!) 4 rezydencji królewskich (także trzech warszawskich – Zamku Królewskiego, Łazienek i Wilanowa). W tym miesiącu macie więc Państwo wyjątkową okazję zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu zupełnie za darmo, codziennie!
Kraków zwiedzanie za darmo – nie martwcie się Państwo, to absolutnie możliwe do zorganizowania!