Wzgórze Wawelskie – wapienne wzniesienie w zakolu Wisły przez stulecia było siedzibą polskich królów. Od ponad 1000 lat na Wawelu zlokalizowana jest również Katedra – miejsce monarszych koronacji i pogrzebów. Zapraszamy na spacer po wnętrzu najważniejszej świątyni Krakowa. Przekonajcie się Państwo, jak niezwykłym miejscem jest Wawel! Na końcu zamieszczamy również Katedra Wawel Zwiedzanie cennik.
Wyjątkowy kościół
Mury obecnej świątyni pochodzą z XIV wieku, ale znajdująca się pod posadzką Krypta św. Leonarda to jeden z reliktów starszej budowli – katedry wzniesionej przez Władysława Hermana (uległa pożarowi w czasach Łokietka). O tym, jak wyglądała ta poprzednia, romańska świątynia wiemy m. in. dzięki najstarszej pieczęci Krakowskiej Kapituły Katedralnej przedstawiającej nieistniejący dziś kościół. Przed katedrą „hermanowską” istniał w tym miejscu jeszcze starszy obiekt, wzniesiony zapewne tuż po roku 1000, a więc po ustanowieniu biskupstwa krakowskiego. O wyglądzie tej pierwszej katedry nie wiemy jednak nic.
Wchodząc do kościoła katedralnego, pamiętajmy o stosownym stroju. Przed wejściem do świątyni może Państwa zaskoczyć widok olbrzymich kości zawieszonych na łańcuchach przed ogromnymi drzwiami z czasów Kazimierza Wielkiego. Tajemnicze szczątki znajdują się w tym miejscu od stuleci. Być może zostały znalezione podczas budowy kościoła. Długo uznawano je za kości słynnego smoka wawelskiego. Dziś wiemy, że należały do prehistorycznych zwierząt – wieloryba, nosorożca włochatego i mamuta.
Wyjątkowe znaczenie historyczne Katedry – kościoła, w którym koronowano władców Polski i w którym spoczywają doczesne szczątki większości z nich – nie budzi najmniejszych wątpliwości. Warto jednak przypomnieć, że ta wspaniała świątynia to nie tylko królewska nekropolia, skarbnica narodowych pamiątek i świętości, ale również miejsce, w którym mogą Państwo zobaczyć niezwykły zbiór dzieł sztuki o wyjątkowej wartości – efekt całych stuleci monarszego i biskupiego mecenatu.
Wnętrze na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco surowe. Na przestrzeni wieków Katedra ulegała kolejnym przebudowom i renowacjom. W początkach XX stulecia kościół został pozbawiony wielu dekoracji. Przez cały okres funkcjonowania świątyni, wraz ze zmieniającymi się prądami w sztuce sakralnej wymieniano różne elementy wyposażenia. W połowie XVII stulecia zmieniono np. dawny ołtarz (trafił do prowincjonalnego kościoła w Bodzentynie) na wspaniałą, barokową realizację projektu Jana Baptysty Gisleniego. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić, gdzie wisiały chorągwie zdobyte pod Grunwaldem czy Chocimiem.
W nawie głównej uwagę przykuwa przede wszystkim zwieńczony baldachimem ołtarz św. Stanisława. W półmroku lśni umieszczona na nim srebrna trumna. To w niej od XVII wieku spoczywają doczesne szczątki biskupa Stanisława ze Szczepanowa (poprzedni relikwiarz zniszczyli Szwedzi w czasie Potopu). Tuż pod trumną znajduje się jeszcze relikwiarz w kształcie księgi zawierający relikwie krwi św. Jana Pawła II.
Nekropolia
Po obu stronach nawy głównej, znajdują się nagrobki naszych władców – Władysława Jagiełły i Władysława Warneńczyka. Grobowiec pierwszego Jagiellona na polskim tronie wykonano niedługo po śmierci władcy. Rzeźbę króla cechuje niezwykły naturalizm rysów twarzy. Mamy zatem niemal 100% pewności, że wyglądał on tak, jak przedstawiono go w kamieniu. Grób jego syna powstał w XX wieku i jest jedynie symboliczny. Ciała monarchy poległego w bitwie pod Warną nie odnaleziono.
Przechodząc obok ołtarza św. Stanisława, mijamy nagrobki czterech biskupów krakowskich (katedra wciąż służy jako miejsce pogrzebów biskupich). Jesteśmy w prezbiterium. U stóp głównego ołtarza dokonywano uroczystego aktu koronacji. Po prawej stronie stoi właściwa katedra (z łaciny tron biskupa), pochodząca z XVII wieku. Po lewej znajduje się płyta upamiętniająca pierwsze miejsce pochówku św. królowej Jadwigi.
Po wyjściu z prezbiterium skierujmy się w stronę ambitu, mijając po drodze nagrobek Władysława Łokietka, pierwszego koronowanego i pochowanego w katedrze polskiego króla. Koniecznie zwróćcie Państwo uwagę na barokowy ołtarz stanowiący de facto obramienie dla gotyckiego krucyfiksu, u którego stóp miała modlić się królowa Jadwiga. Na gwoździu, którym przybite są stopy Chrystusa zawieszono kopię strzemienia wielkiego wezyra Kara Mustafy pokonanego przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Poniżej, w niewielkiej trumnie spoczywają szczątki królowej Jadwigi. Zostały tam przeniesione, kiedy Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Idąc dalej, mijamy po prawej nagrobki Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego. Za załomem stoi nagrobek, a właściwie sarkofag Kazimierza Wielkiego. Skąd to rozróżnienie? Tylko w nim znajduje się ciało monarchy. Szczątki pozostałych władców (oprócz Jadwigi) spoczywają pod posadzką katedry. Po drodze mijamy drewniane regalia królewskie wydobyte z trumny Jadwigi i docieramy do renesansowej kaplicy śś. Zygmunta i Barbary. Kaplicę wzniósł Zygmunt Stary dla swojej małżonki Barbary Zapolyi. Wewnątrz znajdują się nagrobki trojga ostatnich Jagiellonów – Zygmunta I Starego, Zygmunta II Augusta oraz Anny Jagiellonki. Kaplica Zygmuntowska to najprawdziwsza perła renesansu – wspaniałe, całościowe dzieło o niezwykle przemyślanej architekturze i dekoracji.
Po obejrzeniu Kaplicy Zygmuntowskiej przejdziemy obok pięknej barokowej Kaplicy Wazów i dotrzemy do Kaplicy Świętokrzyskiej. Tu pochowani zostali król Kazimierz Jagiellończyk, jego żona Elżbieta Rakuszanka (o miejscu jej pochówku informuje jedynie skromna płyta) oraz biskup Kajetan Sołtyk. Uwagę przykuwa imponujący nagrobek Sołtyka, ale gorąco zachęcamy, aby zatrzymali się Państwo dłużej przy tumbie króla Kazimierza. Posąg monarchy wyrzeźbił sam Wit Stwosz. Jest to jedno z najwspanialszych jego dzieł – przejmujący i naturalistyczny obraz starości. Wyrzeźbiona w węgierskim marmurze twarz króla na długo pozostaje w pamięci. Zachwyca również wspaniała, utrzymana we wschodnim stylu dekoracja malarska kaplicy – dzieło artystów z tzw. szkoły pskowskiej. Sprowadził ich do Krakowa sam Władysław Jagiełło.
Kaplicę po drugiej stronie wejścia głównego poświęcono królowej Zofii Holszańskiej, ostatniej żonie Jagiełły. Dekoracja malarska autorstwa Włodzimierza Tetmajera przedstawia najważniejsze postacie z historii Polski – władców, dowódców, artystów. Po wyjściu kierujemy się dalej i schodzimy do grobów królewskich. Złożono w nich doczesne szczątki większości naszych władców panujących od pierwszej połowy XIV wieku do schyłku państwa polskiego. Po upadku Rzeczypospolitej chowano w kryptach bohaterów narodowych. Obok królów leżą Józef Poniatowski czy Tadeusz Kościuszko.
Wieża Zygmuntowska
Samo wejście do wnętrza Katedry Wawelskiej jest bezpłatne. Jeśli jednak chcą Państwo wejść do krypt, na Wieżę Zygmuntowską i do wnętrza niektórych kaplic, a więc przejść całą trasę zwiedzania świątyni, niezbędny jest zakup biletu. Kasy usytuowane są w budynku naprzeciwko Katedry.
Mając bilet, po wyjściu z prezbiterium będą Państwo mogli udać się do zakrystii. Tam, u stóp wąskich kręconych schodów, które prowadzą na szczyt wieży, wisi niewielki obraz Jana Matejki przedstawiający zawieszenie dzwonu. Tuż obok eksponowane jest serce Dzwonu Zygmunt, które pękło w 2000 r. W czasie wspinaczki miniemy kilka innych pięknych, wawelskich dzwonów. Ze szczytu dzwonnicy rozpościera się wspaniały widok na Stare Miasto. Jeśli będą mieli Państwo okazję znaleźć się tu o zachodzie Słońca, wrażenie po prostu zapiera dech w piersiach. Jeśli wierzyć legendzie, szczególny powód, by wejść na wieżę, mają niezamężne panny. Dotknięcie serca XVI-wiecznego dzwonu ma znacznie przyspieszać zamążpójście. Po zejściu z wieży warto wrzucić monetę do kratki. Oczywiście, jeśli chcieliby tu Państwo wrócić.
W niewielkiej odległości znajdują się schody prowadzące dla odmiany w dół, do Krypty Wieszczów, gdzie obok siebie pochowani zostali Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Obaj panowie nie znoszący się za życia, teraz dzielą miejsce wiecznego spoczynku. Wewnątrz znajdują się także płyty upamiętniające Cypriana Kamila Norwida oraz Fryderyka Chopina. Po wyjściu miniemy piękną srebrną reprodukcję Matejkowskiego obrazu Sobieski pod Wiedniem.
Katedra Wawel zwiedzanie cennik i godziny
Wycieczka po Katedrze trwa około 1,5 godziny. Ceny biletów wynoszą 12 zł za bilet normalny i 7 za ulgowy. Dla zwiedzających Katedra jest dostępna między kwietniem i październikiem w godzinach 9.30-17.00, a w niedziele od 12.30. Od listopada do marca kościół można zwiedzać od 9.30 do 16.00 w dni powszednie i soboty, a w niedziele od 12.30 do 16.00. Kasy zamykane są pół godziny wcześniej. Zakupiony bilet uprawnia również do wstępu do Muzeum Katedralnego. Pamiętajcie Państwo, że zwiedzanie Królewskiej Katedry jest kluczowym punktem w programie naszej wycieczki Wawel zwiedzanie.