Jak pisaliśmy już w naszym poprzednim poście, tradycję aranżowania szopek ukazujących tajemnicę Narodzenia Chrystusa wprowadził św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku. Przygotował on żłobek, który postawił w grocie obok żywych zwierząt. Kolejne wieki przyniosły sukcesywny rozkwit zwyczaju budowania szopek – obok figur statycznych, pojawiły się również ruchome. Dziś przyjrzymy się bliżej jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia. Nasz dzisiejszy temat to oczywiście słynne szopki krakowskie!
Szoki Krakowskie – Betlejem czy… Kraków?
Rozwój tradycji budowania szopek krakowskich przypada na XIX stulecie. Ich charakterystycznym elementem jest wpisanie sceny Bożego Narodzenia w motywy zaczerpnięte z architektury najważniejszych, najpiękniejszych i najciekawszych zabytków miasta. Co roku organizowany jest Konkurs Szopek Krakowskich (tradycji nie kultywowano jedynie w okresie II wojny światowej).
W pierwszy czwartek grudnia przed południem wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się szopkarze prezentujący swoje prace. Przychodzą też krakowianie, rodziny twórców, turyści, liczne ekipy telewizyjne. Po konkursie, szopki są prezentowane na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory (główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
Konkurs Szopek Krakowskich 2016
Podczas ostatniego i zeszłorocznego konkursy Muzeum Historyczne poszło o krok dalej. Aby te cuda małej architektury nie były zamknięte tylko w czterech ścianach, postanowiono umieścić je w witrynach sklepów, restauracji, księgarni i kawiarni zlokalizowanych w pobliżu Krakowskiego Rynku. W efekcie w dniach 6 XII 2016 – 6 I 2017 mogli je podziwiać wszyscy przechodnie. Dzięki temu rozwiązaniu okazję do zapoznania się z dziełami krakowskich szopkarzy mieli również ci turyści, którzy nie słyszeli o pokonkursowej wystawie.
Bezpośrednio przy Rynku Głównym w Krakowie można było odnaleźć ponad dwadzieścia szopek. To jednak nie wszystko! Pięć ogromnych, ponad dwuipółmetrowych, dwustronnych szopek dostrzec można było także: przy Barbakanie, na Placu Szczepańskim, na Placu Marii Magdaleny, przy ul. Powiśle 11 oraz na Krakowskich Plantach tuż obok Fontanny Fortepian Chopina naprzeciwko Filharmonii Krakowskiej. Ostatnia szopka została ustawiona w Centrum Outlet Factory w Modlniczce.
Główną tegoroczna atrakcją wieńczącą celebrowanie tradycji budowy i prezentacji Szopek Krakowskich był spacer śladami świętych, aniołów i pasterzy, który odbył się w Święto Trzech Króli. Przewodnikiem magicznym świecie Krakowskiej Szopki był dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Michał Niezabitowski.
Uwaga! W tym roku Szopki Krakowskie w Pałacu Krzysztofory można oglądać do 26 lutego!