Wielokrotnie pisaliśmy w naszych tekstach o Drodze Królewskiej – jednym z najpopularniejszych szlaków zwiedzania Krakowa. Jego nazwa wiąże się z faktem, iż biegnie on zgodnie z historyczną trasą przejazdu orszaków królewskich – od Kleparza (kościół św. Floriana) głównym wjazdem do miasta (Brama Floriańska) na Wawel. Dziś opowiemy o wyjątkowych miejscach i pamiątkach związanych z Janem Pawłem II, które można po drodze zobaczyć. Zejdziemy również na chwilę z naszej trasy, aby zobaczyć słynne Okno Papieskie Kraków.
Karol Wojtyła – przypomnienie najważniejszych faktów z życiorysu
Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II urodził się 18 Maja 1920 roku w Wadowicach. Jego rodzina żyła skromnie utrzymywana przez ojca z pensji urzędnika wojskowego. Matka zajmowała się domem i dziećmi, dorabiając pracą szwaczki. Już jako uczeń szkoły podstawowej a potem gimnazjum Karol wyróżniał się na tle kolegów pobożnością oraz zdolnościami pisarskimi i aktorskimi. Występował w przedstawieniach szkolnych i parafialnych. Beztroskie i radosne dzieciństwo przerwała młodemu Wojtyle śmierć matki a potem starszego brata Edmunda. Po zdaniu matury w 1938 roku przyszły papież przyjechał do Krakowa i podjął studia na Wydziale Polonistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Krakowie los też go nie oszczędzał. Po wybuchu wojny i śmierci ukochanego ojca Karol Wojtyła wstąpił do konspiracyjnego Seminarium Duchownego i rozpoczął studia teologiczne. 1 Listopada 1946 roku z rąk arcybiskupa Adama Sapiehy przyjął święcenia kapłańskie. Po nominacjach biskupich i arcybiskupich został kardynałem. W dniu 16 Października 1978 roku konklawe wybrało go na papieża. Przyjął wtedy imię Jan Paweł II.
Spacer Drogą Królewską śladami Jana Pawła II
Trasę „Śladami Św. Jana Pawła II w Krakowie” warto rozpocząć od Bazyliki św. Floriana na Kleparzu. Kościół ten po parafii w Niegowici, w latach 1949 – 1951 był drugim miejscem posługi duszpasterskiej młodego Wojtyły. Zainicjował on tutaj działalność duszpasterstwa akademickiego, w którym uczestniczyli przede wszystkim studenci Politechniki Krakowskiej. W pobliskiej wikarówce, gdzie mieszkał, przyszły papież napisał dramat Brat Naszego Boga (poświęcony życiu Św. Brata Alberta). W jednej z kaplic bazyliki znaleźć można klęcznik papieski z herbem Jana Pawła II a w jego oparcie wstawiono różaniec i piuskę – dary Ojca Świętego dla parafii. W zakrystii przechowywany jest ornat, w którym w dniu 13 Maja 1981 roku Jan Paweł II odprawiał mszę św.
Spacerując po Rynku Głównym, nie można przejść obojętnie obok Bazyliki Mariackiej – miejsca, którego związki i Wojtyłą sięgają nie tylko czasów kapłaństwa, ale i lat młodości spędzonych w Krakowie. W latach 1952 – 1957 był tu kaznodzieją i spowiednikiem. Jego konfesjonał stał w Kaplicy MB Ostrobramskiej (obecnie jest na nim umieszczona tabliczka, informująca o pełnionej tu przez księdza Wojtyłę posłudze). Przed Bazyliką miały miejsce ważne wydarzenia związane z osobą Ojca Świętego: msza święta, podczas której beatyfikował Anielę Salawę czy Biały Marsz zorganizowany po zamachu na papieża w intencji jego szybkiego powrotu do zdrowia. Po dziś dzień z wyższej wieży bazyliki w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 21.37 (godzina śmierci papieża) grana jest przez hejnalistów „Barka”.
Okno papieskie Kraków
Zmierzając w stronę Wawelu, warto na Placu Wszystkich Świętych odbić na chwilę w prawo i zobaczyć Pałac Biskupi i słynne Okno Papieskie Kraków oraz Bazylikę OO. Franciszkanów. W tej wspaniałej świątyni Jan Paweł II chętnie spędzał czas na modlitwie i kontemplacji jako kapłan, a później biskup. Wielokrotnie powracał też w progi tej świątyni jako papież. Jaka historia kryje się pod hasłem Okno papieskie Kraków, wie chyba każdy. Spotkania papieża z młodzieżą, podczas których przemawiał do zgromadzonych tłumów właśnie z tego okna w Pałacu na Franciszkańskiej przeszły do legendy!
Powrót na Drogę Królewską oznacza spacer ulicami Grodzką i Kanoniczą. Na ul. Kanoniczej warto zwrócić uwagę na kamienicę dziekańską, do której przeprowadził się w 1964 roku Wojtyła jako biskup pomocniczy. Obecnie mieści się tu Muzeum Archidiecezji Krakowskiej prezentujące pamiątki związane z osobą Papieża Polaka z okresu, gdy mieszkał jeszcze w Krakowie oraz z czasów pontyfikatu.
Wawel to miejsce, które w dużej mierze wpłynęło na formację duchową i światopoglądową młodego Wojtyły. To tutaj 2 Listopada 1946 roku odbyła się msza prymicyjna nowo wyświęconego księdza Karola. Szczególne znaczenie dla papieża miał w tej narodowej nekropolii Ołtarz – Konfesja Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, przy, którym Jan Paweł II modlił się, odwiedzając świątynię. Do innych ważnych symboli Katedry przypominających nam o Janie Pawle II należy Dzwon Zygmunta, – którego dźwięk przypomina nam o ważnych uroczystościach liturgicznych i państwowych w tym o ważnych datach związanych z życiem i pontyfikatem papieża.
Obecnie Wawelska Katedra to najważniejsze miejsce na szlaku pielgrzymkowym po Krakowie. Przed wejściem do Katedry znajduje się pomnik Jana Pawła II odsłonięty przez kardynała Stanisława Dziwisza.
Chcecie Państwo poznać więcej miejsc związanych z życiem papieża? Zapoznajcie się z naszą propozycją pielgrzymki szlakiem Jana Pawła II dostepnej na stronie! Jej trasa wychodzi daleko poza Drogę Królewską i Okno Papieskie Kraków, prowadząc nas m. in. do Łagiewnik i nad Zalew znajdujący się w miejscu dawnego Kamieniołomu Zakrzówek, gdzie Karol Wojtyła pracował w czasie wojny.