Florencja, Kraków, Kazimierz, Podgórze – cztery miasta, jedna wyprawa! Prezentujemy plan wycieczki po Krakowie obejmującej zwiedzanie 4 dzielnic, które były niegdyś odrębnymi miastami! Dodajmy, że to właśnie na ich terenie znajduje się większość najważniejszych krakowskich zabytków. Nasz plan wycieczki po Krakowie jest więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy są w Grodzie Kraka po raz pierwszy, a chcieliby zobaczyć jak najwięcej i poczuć wyjątkową atmosferę miasta! Realizacja całego programu zwiedzania w ciągu jednego dnia może się okazać przedsięwzięciem wymagającym niesamowitej kondycji, rozwiązaniem idealnym byłoby zatem rozłożenie wycieczki na dwa dni.
1. Florencja
Wycieczka do Krakowa, która zaczyna się we Włoszech? Florencja to po prostu alternatywna nazwa dzielnicy Kleparz, niegdyś odrębnej osady usytuowanej na północny wschód od Bramy Floriańskiej (czyli głównej bramy Krakowa). W wydanym za panowania Kazimierza Wielkiego akcie lokacji miasta na prawie niemieckim Kleparz został nazwany właśnie Florencją ze względu na wezwanie głównego kościoła parafialnego i znajdujące się w nim relikwie św. Floriana.
- Kościół św. Floriana – plan wycieczki po Krakowie zdecydowanie powinien go uwzględniać. Piękna kolegiata z olśniewającym barokowym wyposażeniem (fundamenty położono w XII w., ale w kolejnych stuleciach kościół wielokrotnie przebudowywano). Przed świątynią parafialną Kleparza witani byli przez lud oraz władze miasta i uniwersytetu wracający do swej stolicy królowie, tu więc rozpoczynała się prowadząca na Wawel Droga Królewska. Ważne miejsce w życiu Jana Pawła II – przyszły papież pracował tu niegdyś jako wikary.
- Plac Matejki i Pomnik Grunwaldzki – Plac Matejki to fragment dawnego, średniowiecznego Rynku Kleparza. Stojący na środku Pomnik Grunwaldzki to interesujące świadectwo burzliwych i skomplikowanych losów Rzeczpospolitej. Został wzniesiony pod koniec okresu zaborów z fundacji wybitnego kompozytora i polityka, Ignacego Paderewskiego w ramach uczczenia 500 rocznicy zwycięstwa nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Monument zburzyli Niemcy podczas okupacji, a zrekonstruowano go w dobie PRL.
2. Kraków
Ta część to plan wycieczki po Krakowie w najściślejszym sensie. Chodzi oczywiście o Stare Miasto i Wawel. Wycieczka do Krakowa bez odwiedzenia jednego i drugiego po prostu się nie liczy. Historia Krakowa i osadnictwa na terenie obecnego miasta zaczyna się od Wawelu. Warowne Wzgórze otoczone osadą służebną zwaną Okołem już we wczesnym średniowieczu stanowiło lokalne centrum władzy politycznej. Kiedy natomiast w 1253 roku Bolesław Wstydliwy lokował Kraków na prawie magdeburskim, wytyczono Krakowski Rynek i szachownicę ulic Starego Miasta (tzw. Kraków Lokacyjny).
- Rynek Główny – nie wymaga prezentacji, piękno i klimat tej gigantycznej przestrzeni miejskiej robią niesamowite wrażenie. Sukiennice, Wieża Ratuszowa, wspaniałe kamienice i pałace (np. piękny Pałac po Baranami). Do tego typowy, ale jakże uroczy krakowski folklor – stragany, kwiaciarki, uliczni mimowie i muzycy. Czasami trochę tu zbyt tłoczno, ale i tak warto.
- Kościół Mariacki – obowiązkowo trzeba wejść do środka. We wnętrzu masa cudów. Oczywiście szczególnie wart uwagi jest Ołtarz mistrza Wita Stwosza. Na żywo naprawdę robi wielkie wrażenie. Warto jednak zwrócić uwagę na inne kapitalne elementy wyposażenia pochodzące z różnych epok, np. wspaniałe cyborium projektu Jana Marii Padovano!
- Podziemia Rynku – Wycieczka do Krakowa? Odwiedziny w tym muzeum są świetnym pomysłem na pierwszą wizytę w mieście. Znakomita ekspozycja łącząca prezentację niesamowitych odkryć archeologicznych pod płytą Rynku i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Poznawanie najdawniejszych dziejów Krakowa z perspektywy życia codziennego zwykłych ludzi we wczesnym średniowieczu całkowicie zmienia perspektywę patrzenia na miasto i jego zabytki.
- Wawel – oczywista oczywistość. Wawel wielkim zabytkiem jest. Właściwie ogromnym zespołem zabytków. Nasza wycieczka do Krakowa obejmuje wizytę w Katedrze i podziwianie wspaniałych królewskich nagrobków (bardzo lubimy te średniowieczne, zwłaszcza nagrobek Jagiełły oraz niesamowity, ekspresyjny nagrobek Kazimierza Jagiellończyka dłuta Wita Stwosza). Zachęcamy również do zajrzenia przez kunsztowną kratę do wnętrza Kaplicy Zygmuntowskiej, która kryje prawdzie cuda sztuki renesansowej. Zejście do krypt i wejście na wieżę Zygmunta wymaga zakupienia biletów. Punktem obowiązkowym jest również spacer po renesansowym dziedzińcu arkadowym (atrakcja całkowicie bezpłatna!).
3. Kazimierz
Wycieczka do Krakowa powinna uwzględniać również zwiedzanie Kazimierza, miasta lokowanego w czasach króla Kazimierza Wielkiego i nazwanego na jego cześć. Krakowski Kazimierz od schyłku XV wieku był również miejscem osiedlenia ludności żydowskiej, dzięki czemu powstał na terenie dzielnicy zespół unikatowych na skalę europejską zabytków związanych z funkcjonowaniem tej społeczności. Kazimierz ma niezwykły klimat. Słynie również z klimatycznych kawiarni, pubów i restauracji oferujących znakomitą kuchnię z całego świata.
- Kazimierz chrześcijański – nasz plan wycieczki po Krakowie uwzględnia zarówno odkrywanie chrześcijańskiego, jak i żydowskiego dziedzictwa Kazimierza (kolejność wynika z układu topograficznego dzielnicy). Kazimierz chrześcijański to przede wszystkim 3 niezwykłe kościoły – kościół i klasztor Paulinów na Skałce (miejsce męczeństwa św. Stanisława) oraz kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała (dwie wspaniałe świątynie gotyckie o gigantycznych rozmiarach i olśniewającym wyposażeniu pochodzącym z różnych epok).
- Kwartał żydowski – wspaniała okazja, aby zobaczyć aż 7 synagog wzniesionych w okresie od XV do XIX wieku. We wnętrzu Synagogi Starej Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaaranżowało bardzo ciekawą ekspozycję poświęconą obrzędowości judaizmu. Warto również zobaczyć wnętrze wciąż działającej synagogi Remuh zbudowanej w XVI wieku. Na pobliskim cmentarzu, który należy do najstarszych kirkutów na naszym kontynencie pochowany został rabbi Mojżesz Isserles, który żył na krakowskim Kazimierzu w XVI wieku i dzięki swym dziełom cieszył się międzynarodową sławą świątobliwego, uczonego w prawie mędrca.
4. Podgórze
Nasz plan wycieczki po Krakowie zamyka wizyta na Podgórzu. Ostatnie miasto na naszej liście powstało po pierwszym rozbiorze z inicjatywy władz austriackich jako konkurencja dla znajdującego się jeszcze wówczas w polskich granicach Krakowa i zachowało odrębność przez nieco ponad 100 lat. Na Podgórze można dostać się przechodząc na z Kazimierza na drugą stronę Wisły krakowskim mostem zakochanych czyli przeznaczoną dla pieszych i rowerzystów niezwykle malowniczą i oferującą wspaniałe widoki Kładką Ojca Bernatka.
- Rynek Podgórski – miejsce niezwykle urokliwe i spokojne. Odpoczynek na zielonym skwerku przed pięknym neogotyckim kościołem św. Józefa to czysta przyjemność. Za kościołem rozpoczynają się Krzemionki Podgórskie, na terenie których od średniowiecza funkcjonował kamieniołom. Obecnie na wapiennych skałach znajduje się Park Bednarskiego jeden z najbardziej malowniczych w Krakowie.
- Kopiec Krakusa – prawdopodobnie pradawny grobowiec kurhanowy lub miejsce kultu, kryje zapewne niejedną tajemnicę, a widok na miasto z jego szczytu jest naprawdę wspaniały. W pobliżu kilka niezwykłych, wartych zobaczenia miejsc – maleńki, XI-wieczny kościółek św. Benedykta, Stary Cmentarz Podgórski i Kamieniołom Liban, w którym w czasie wojny pracowali uwięzieni przez okupacyjne władze niemieckie (pozostały tu fragmenty scenografii planu Listy Schindlera).
- Plac Bohaterów Getta – wyjątkowe miejsce pamięci. Stąd wywożono do obozów koncentracyjnych Żydów z brutalnie likwidowanego krakowskiego Getta. Znajduje się tu również słynna Apteka pod Orłem, której właściciel Józef Pankiewicz i jego pracownicy nieśli pomoc mieszkańcom zamkniętej dzielnicy żydowskiej przez cały okres jej istnienia. W Aptece można zobaczyć niezwykle ciekawą wystawę. Więcej na temat realiów życia w okupowanym Krakowie można dowiedzieć się w znajdującym się na nieodległym Zabłociu Muzeum w dawnej Fabryce Oscara Schindlera. Uważne zwiedzenie bardzo ciekawej, ale naprawdę ogromnej, narracyjnej ekspozycji zajmuje ok. 3 godzin.
Plan Wycieczki po Krakowie z przewodnikiem
Omówione miejsca i obiekty możecie Państwo zwiedzić w towarzystwie naszych przewodników. Zachęcamy do zapoznania się z trasami Kraków w jeden dzień, Droga Królewska, Oscar Schindler. Oprowadzamy również po muzeach, w tym Fabryce Schindlera i Podziemiach Rynku!