Zamierzacie Państwo spędzić w Krakowie trzy dni? Proponujemy pomoc w takim zaplanowaniu pobytu w naszym mieście, aby była to niezapomniana wizyta i wspaniała przygoda! Oto kilka rad doświadczonych, licencjonowanych przewodników po Krakowie.
Trzy dni to niewiele czasu, ale przy dobrej organizacji wizyty możecie Państwo naprawdę dużo zobaczyć!
Proponujemy plan Wycieczka po Krakowie 3-dniowa zawierający 3 (a jakże!) główne punkty:
1. Stare Miasto i Wawel
2. Kazimierz, Podgórze, Zabłocie
3. Coś wyjątkowego
Przejdźmy do omówienia detali!
Wycieczka po Krakowie 3-dniowa – dzień Pierwszy: Stare Miasto i Wawel
Zaczynamy od samego serca Krakowa. Pierwszego dnia warto zobaczyć miejsca, w których 1000 i więcej lat temu rodziła się „krakowskość”. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się spacer Drogą Królewską na Wawel lub pokonanie tej trasy w odwrotnym kierunku – od Wawelu po Kościół św. Floriana na Kleparzu. To ostatnie rozwiązanie jest o tyle uzasadnione, że zaczynamy wówczas zwiedzanie od Wzgórza Wawelskiego, czyli miejsca najdawniejszego osadnictwa na terenie dzisiejszego Krakowa. Z Drogi Królewskiej warto na chwilę zboczyć, by zobaczyć m. in. dzielnicę uniwersytecką. Proponowane przez nas zwiedzanie obejmuje zatem:
Wzgórze Wawelskie. Musicie się Państwo dobrze zastanowić, co dokładnie spośród licznych atrakcji i wspaniałości, które oferują Katedra i Zamek Królewski na Wawelu, chcecie zobaczyć – podstawowy program zwiedzania obejmuje wejście do wnętrza Katedry oraz spacer po Wzgórzu Wawelskim i dziedzińcu arkadowym Zamku. Wszystko to są atrakcje bezpłatne. Z pewnością jednak warto kupić bilet umożliwiający pełne zwiedzenie Katedry (włącznie z kryptami i wieżą, na której znajduje się Dzwon Zygmunta), a także wybrać którąś z ekspozycji muzealnych Zamku. Aby ułatwić sobie ten wybór, przeczytajcie Państwo koniecznie nasza trasę dotyczącą zwiedzania Wawelu i pamiętajcie o rezerwacji biletów!
Ulice Kanonicza i Grodzka. Ulica Kanonicza (którą zamieszkiwali niegdyś kanonicy katedralni) to nie tylko niesamowite kamienice o murach i detalu pamiętających czasy gotyku i renesansu, ale również dwa muzea prezentujące wspaniałe zabytki sztuki sakralnej – Muzeum Archidiecezjalne (w kamienicach, w których się mieści mieszkał Jan Paweł II) oraz Oddział Muzeum Narodowego Miasta Krakowa w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Wielbiciele dawnej sztuki powinni rozważyć odwiedziny w którymś z nich. Na Grodzkiej (przejście z Kanoniczej przez Plac Marii Magdaleny) polecamy zwiedzenie romańskiego kościoła św. Andrzeja i wspaniałej, pierwszej barokowej świątyni w Krakowie czyli kościoła śś. Piotra i Pawła.
Okolice Placu Wszystkich Świętych. Zachęcamy do odwiedzanie dwóch wspaniałych bazylik – Dominikanów i Franciszkanów, których wnętrza kryją najprawdziwsze cuda (przeczytacie o nich więcej w naszych tekstach na Krakowpedii i opisach tras). W pobliżu tej ostatniej (ozdobionej wspaniałymi witrażami Wyspiańskiego) znajduje się Pałac Biskupi ze słynnym oknem papieskim.
Kwartał uniwersytecki. W drodze na Rynek bez wątpienia warto odwiedzić dzielnicę uniwersytecką, przede wszystkim wejść na dziedziniec najstarszego budynku Akademii Krakowskiej – Collegium Maius i, jeśli to możliwe, zajrzeć do Kolegiaty Akademickiej św. Anny, jednego z najpiękniejszych kościołów w mieście.
Krakowski Rynek. Na Rynku obejrzyjcie sobie Państwo Wieżę Ratuszową, Kościół Mariacki ze słynnym Ołtarzem dłuta mistrza Wita Stwosza oraz Sukiennice. Zachęcamy, aby koniecznie wzięli Państwo pod uwagę dwa znajdujące się tu muzea – Galerię Malarstwa Polskiego oraz Podziemia Rynku.
Brama Floriańska i Barbakan. Zwiedzanie kończy się spacerem piękną ulicą Floriańską i przejściem przez bramę o tej samej nazwie pod słynny krakowski Barbakan. Aby w pełni zrealizować szlak Drogi Królewskiej warto udać się również na pobliski Plac Matejki pod piękny kościół św. Floriana, miejsce, gdzie niegdyś witano powracających do Krakowa królów.
Aby bliżej poznać zabytki znajdujące się na tym szlaku przeczytajcie Państwo opisy naszych tras „Droga Królewska”, „Wzgórze Wawelskie”, „Kwartał uniwersytecki” oraz liczne porady na temat zwiedzania Wawelu i różnych obiektów na Starym Mieście, które opublikowaliśmy do tej pory na Krakowpedii!
Wycieczka po Krakowie 3-dniowa, dzień drugi: Kazimierz, Podgórze, Zabłocie
Drugi dzień zwiedzania dedykowany jest z jednej strony wspaniałym zabytkom Kazimierza pochodzącym z różnych epok, z drugiej losom mieszkańców Krakowa, w tym szczególnie społeczności żydowskiej miasta, w czasie II wojny światowej.
Kościół i Klasztor Paulinów na Skałce. Nasze zwiedzanie rozpoczynamy nad Wisłą (oczywiście, tak jak w poprzednim wypadku cały szlak można przejść w obie strony, w zależności od tego, jak jest Państwu wygodniej). Zachęcamy do zwiedzenia wspaniałego, barokowego kościoła i spaceru po ogrodzie kompleksu klasztornego. Nie zapomnijcie Państwo o sadzawce św. Stanisława i przede wszystkim o Krypcie Zasłużonych!
Kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała. Na naszym szlaku znajdują się również dwie zachwycające, gotyckie bazyliki, których dzieje rozpoczynają się w czasach Kazimierza Wielkiego, a wnętrza pełne są wysokiej klasy dzieł sztuki. Po drodze zobaczą Państwo część dawnego kazimierskiego rynku – malowniczy Plac Wolnica.
Kwartał żydowski Kazimierza. Przed Państwem spacer cudownymi, malowniczymi uliczkami dzielnicy żydowskiej i podziwianie 7 synagog, wzniesionych w tym miejscu w okresie od XV do XIX wieku. Koniecznie zawitajcie na ulicę Szeroką i zwiedźcie ekspozycję muzealną w Synagodze Starej (najstarszej kazimierskiej bożnicy) poświęconą religii i kulturze żydowskiej. Odwiedźcie również koniecznie wnętrze niewielkiej, XVI-wiecznej synagogi Remuh i otaczający ją cmentarz – jeden z najstarszych kirkutów w Europie.
Podgórze – Rynek, Kopiec Kraka, Plac Bohaterów Getta. Z Kazimierza dostaniecie się bez trudu na Podgórze, np. spacerem przez Kładkę Ojca Bernatka. Zwiedzanie Podgórza można zacząć od urokliwego Rynku Podgórskiego, aby następnie przejść przez Park Bednarskiego, na Wzgórze Lasoty i kopiec Krakusa. Wspaniały widok na Kraków wart jest tej odrobiny wysiłku. Już wizyta na pradawnym kurhanie wprowadza nas w tematykę… II wojny światowej. Z kopca roztacza się bowiem również widok na kamieniołom Liban, który, choć prezentuje się z góry niezwykle malowniczo, ma bardzo mroczną, wojenną historię. Za czasów okupacji funkcjonował tu obóz pracy przymusowej dla więźniów. M. in. tutaj ekipa Stevena Spielberga kręciła zdjęcia do Listy Schindlera. Ostatni punkt podgórskiej części naszego planu to Plac Bohaterów Getta, niezwykle ważne miejsce pamięci o ofiarach okupacyjnego terroru w Getcie Krakowskim. Warto również odwiedzić usytuowaną na placu Aptekę pod Orłem, której właściciel Józef Pankiewicz i jego pracownicy przez cały okres istnienia getta nieśli pomoc uwięzionym w jego murach Żydom.
Fabryka Schindlera. Drugi dzień naszej wycieczki zamyka wizyta w jednym z najciekawszych muzeów Krakowa zlokalizowanym w budynku dawnej Fabryki „Emalia” Oscara Schindlera. Na zwiedzanie ekspozycji Kraków – czas okupacji 1939-1945 warto przeznaczyć ok. 3 godzin.
Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć więcej na temat obiektów na szlaku, przeczytajcie opis naszej trasy „Kazimierz – dzielnica żydowska” oraz teksty na Krakowpedii o zwiedzaniu Kazimierza i Podgórza.
Wycieczka po Krakowie 3-dniowa, dzień trzeci: coś specjalnego!
W ciągu pierwszych dwóch dni zwiedzanie obejmuje tzw. „punkty obowiązkowe” (zwłaszcza w przypadku pierwszej wizyty w Krakowie), ale lista miejsc pięknych i ważnych w mieście i okolicach jest dużo, dużo dłuższa! Proponujemy, aby trzeci dzień zwiedzania poświęcili Państwo wyprawie, która w szczególny sposób odzwierciedla Wasze upodobania i zainteresowania. Mamy kilka propozycji do wyboru!
Dłuższa wycieczka. Zachęcamy do wyjazdu w bliższe i dalsze okolice Krakowa, które zachwycają wspaniałymi krajobrazami i niezwykłymi zabytkami. Szczególnie godne polecenia są naszym zdaniem Ojcowski Park Narodowy, Kopalnia Soli w Wieliczce, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu czy też nieco bardziej odległa Kalwaria Zebrzydowska. Rozważcie Państwo również wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Nowa Huta. Równie ciekawym pomysłem na spędzenie trzeciego dnia w Krakowie może być zwiedzanie Nowej Huty. Przeczytajcie Państwo opis naszej trasy „Nowa Huta”, a przekonacie się, że ilość godnych uwagi obiektów w tej dzielnicy Krakowa spokojnie wystarczy, aby ich zwiedzanie zajęło cały dzień i dostarczyło niesamowitych emocji.
Kościoły i Sanktuaria. Jeśli interesuje Was życie religijne Krakowa, szukacie śladów Jana Pawła II w mieście lub po prostu jesteście zainteresowani sztuką sakralną warto poczytać nasze teksty o krakowskich sanktuariach i na ich podstawie zaplanować sobie trzeci dzień zwiedzania.
Muzea. A może spróbujcie Państwo wybrać kolejne ciekawe ekspozycje z ogromnej krakowskiej oferty muzealnej. Muzeum Lotnictwa, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Archeologiczne, Dom Matejki, Gmach Główny Muzeum Narodowego – to jedynie kilka propozycji.
Rekreacja. No i wreszcie opcja wyłącznie rekreacyjna. Polecamy najpiękniejsze krakowskie trasy spacerowe. Warto tą propozycję rozważyć, szczególnie jeśli zwiedzacie Państwo Kraków z dzieciakami. Wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu w Grodzie Kraka może być wizyta w Lesie Wolskim połączona ze zwiedzaniem Kopca Piłsudskiego, Krakowskiego Zoo i spacerem na Bielany, gdzie na Srebrnej Górze wznosi się wspaniały Klasztor Kamedułów.
Jak Państwo widzą, wycieczka po Krakowie 3-dniowa daje możliwość zakosztowania wielu atrakcji. Nasz plan polecamy zarówno turystom indywidualnym, jak i grupom wycieczkowym. W realizacji każdego z punktów planu może Państwu pomóc profesjonalny przewodnik po Krakowie z Kraków Zwiedzanie. Warto się zastanowić nad tym komfortowym rozwiązaniem!