Zamek w Pieskowej Skale to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Czym jest sam szlak? Od 1927 roku określa się w ten sposób trasę turystyczną łączącą zamki wchodzące w skład systemu warowni z czasów Kazimierza Wielkiego. Twierdze powstały dla obrony południowo-zachodniej granicy Królestwa i szlaków handlowych biegnących m. in. do Wielkopolski. Dziś większość z tych budowli to malownicze ruiny, ale skałeczny zamek to prawdziwa perła na liczącym ponad 163 km szlaku, a Pieskowa Skała zwiedzanie to idealny pomysł na wycieczkę!
Pieskowa Skała zwiedzanie – czego można się spodziewać?
Zamek pochodzi z XIV wieku. Z czasem rozbudowywano go i modernizowano, a w XVI wieku otrzymał szatę renesansową. Niedawno przeszedł kapitalny remont, dzięki któremu renesansowe i manierystyczne detale odzyskały dawny blask. Na przestrzeni dziejów twierdza została kilkukrotnie zdobyta, ulegała również uszkodzeniom w wyniku naturalnych katastrof, tracąc wiele ze swych pierwotnych elementów. Zagładzie uległa m. in. najstarsza część, czyli tzw. Wysoki Zamek. Po II wojnie światowej cały obiekt przeszedł na własność Skarbu Państwa i obecnie jest pododdziałem Zamku Wawelskiego. W zamkowych wnętrzach można zobaczyć trzy ekspozycje: wystawę stałą “Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku”, galerię malarstwa angielskiego oraz wystawę prezentującą dzieje zamku.
Zwiedzanie zamku rozpoczyna się na zewnętrznym dziedzińcu. Rozpościera się z niego piękny widok na zalesione wzgórza Ojcowskiego Parku Narodowego. Można przejść również na taras widokowy, gdzie znajduje się kawiarnia i podziwiać ogrody. Kasy biletowe zlokalizowane są na parterze, a na samym dziedzińcu umieszczono makietę dla osób niewidzących. Za główną bramą znajduje się mały, wewnętrzny dziedziniec stylizowany na wzór wawelskiego dziedzińca arkadowego. Schodami trafimy na pierwsze piętro, gdzie znajduje się główna wystawa. Na ekspozycję można zabrać ze sobą Katalog zbiorów. Wśród prezentowanych obiektów są nie tylko znakomite przykłady malarstwa i rzeźby, ale również sztuki użytkowej. Po zakończeniu zwiedzania warto udać się na którąś z dwóch wystaw towarzyszących. Wizyta w Pieskowej Skale to także okazja, by wybrać się na spacer pod znajdującą się kilkadziesiąt metrów dalej Maczugę Herkulesa, czyli jeden z najsłynniejszych kamiennych ostańców w Ojcowskim Parku Narodowym. Na całą wycieczkę należy przeznaczyć ok. 4 godzin.
Pieskowa Skała – ludzie i legendy
Z wspaniałą budowlą górującą nad Pieskową Skałą związanych jest kilka ważnych postaci pochodzących z najpotężniejszych staropolskich rodów. Bohaterką jednej z zamkowych legend jest Dorotka z rodu Toporczyków. Wbrew swojej woli została wydana za jednego z Szafrańców, którzy byli właścicielami Pieskowej Skały. Dorotka zakochała się w słudze swego małżonka, za co oboje usłyszeli wyrok śmierci. Białogłowę skazano na śmierć głodową, a nieszczęsnego kochanka rozwłóczyły konie. Dziewczynie zamkniętej w wieży przez jakiś czas resztki jedzenia przynosił wierny pies. Po śmierci Dorotki jej imię nadano jednej z wapiennych skał, na której wznosi się zamek.
Skoro wspomniałem o Szafrańcach, jeden z nich, Krzysztof, pospolity rabuś i morderca, został ścięty na Wawelu za swoje zbrodnie. Później właścicielami zamku byli m.in. Wielopolscy, Zebrzydowscy i Mieroszewscy. Także tu jedną ze swoich bitew stoczył w czasie powstania styczniowego Marian Langiewicz. Legenda głosi, że część oddziałów polskich wycofała się pozostawiając w warowni nielicznych żołnierzy osłaniających odwrót. Kiedy padła brama i do środka wdarli się Moskale, obrońcy schronili się w studni. Niestety, zostali odkryci i utopieni.
Jak Państwo widzicie, Pieskowa Skała ma wiele do zaoferowania turystom, począwszy od wspaniałej architektury i zbiorów sztuki, po niesamowite historie i widoki. Jeśli jesteście ciekawi innych cudów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zapoznajcie się z naszą trasą zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego.