W ścisłym centrum, pod płytą słynnego Rynku Głównego i Sukiennicami znajduje się tzw. Rynek Podziemny – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Przez kilka stuleci żyliśmy, nie mając pojęcia, że prawdziwa skarbnica średniowiecznych pamiątek cały czas znajdowała się kilka metrów pod naszymi stopami. Wszystko zmieniło się w sierpniu 2005 roku…
Badania archeologiczne na Rynku Głównym
W 2005 roku rozpoczęły się badania archeologiczne związane z restauracją nawierzchni krakowskiego Rynku. Pierwotnie miały one trwać zaledwie 6 miesięcy. Archeolodzy, podejmując się realizacji projektu, nie mieli pojęcia, jakie niespodzianki napotkają podczas rutynowej pracy, tymczasem zasięg odkryć sprawił, że wykopaliska trwały łącznie 5 lat! Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej od września 2010 roku efekty znalezisk można podziwiać na wystawie stałej pt. Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Niedawne odkrycia przyciągają każdego dnia setki turystów z całego świata.
Największy w Europie podziemny szlak turystyczny
Podczas pobytu w muzeum przenosimy się w czasie do serca kupieckiego targu i zaczynamy się czuć jak mieszkańcy dobrze prosperującego, średniowiecznego ośrodka handlowego. Efekt potęguje starannie dobrana ścieżka dźwiękowa, która towarzyszy nam od momentu wejścia do podziemi oraz wyświetlane dzięki nowoczesnej technologii multimedialnej sceny z życia codziennego i cyfrowe rekonstrukcje budowli z tamtego okresu. Spacerując wzdłuż odsłoniętych przez archeologów oryginalnych traktów i podziwiając zebrane na wystawie eksponaty, poznajemy historię miasta od XI wieku po czasy Krakowa lokacyjnego. Odkrywamy również sieć kontaktów tej rozwiniętej osady z innymi ośrodkami wymiany handlowej w Europie.
Powierzchnia rezerwatu archeologicznego wynosi 4000 m2 a w trakcie podróży napotkamy elementy architektury, infrastruktury, relikty Kramów Bogatych i Bolesławowych, ozdoby, monety, towary eksportowe, rekonstrukcje warsztatów rzemieślniczych, kramów kupieckich, a także mapy szlaków handlowych, XI-wieczne pochówki i wiele innych obiektów, które przybliżają nam najdawniejsze dzieje jednego z najważniejszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Wśród dodatkowych atrakcji są m. in. filmy dokumentalne wyświetlane w salach projekcyjnych, makiety dotykowe, hologramy oraz pokój zabaw, w którym dzieciaki mają okazję poznać Legendę o dawnym Krakowie i na pewno nie będą się nudzić!
Muzeum Podziemia Rynku – ciekawostki
Warto zadumać się nad średniowiecznymi przesądami, których analiza jest dostępna dzięki odkrytym w podziemiach Rynku pochówkom antywampirycznym. Dawniej wierzono, że osoba wyalienowana, odstająca od reszty społeczeństwa powróci w postaci wampira, który będzie nawiedzał najbliższą rodzinę. W celu uniemożliwienia powrotu na ten świat, krępowano ręce i nogi osoby zmarłej, a także przebijano jej czaszkę drewnianym kołkiem. To tylko jednak z ciekawostek…
Chcecie Państwo poczuć ten niezwykły klimat i poznać inne tajemnice średniowiecznego Krakowa? Nasz przewodnik z przyjemnością się nimi podzieli. Zapraszamy, Muzeum Podziemia Rynku czeka!