Sól od wieków jest wykorzystywana w kuchni polskiej do wzbogacania smaku potraw i ich konserwacji. Czy zastanawiali się Państwo kiedyś, jak daleko sięga historia wydobycia soli? I jak wiele zawdzięczamy białemu złotu?
Kopalnia soli Bochnia zwiedzanie czyli skąd wzięły się pokłady soli kamiennej w Bochni ?
Znana legenda mówi, iż ogromne złoża soli w Małopolsce zawdzięczamy świętej Kindze. Książę Bolesław Wstydliwy panujący na Wawelu poprosił o rękę węgierskiej królewny. Książęca narzeczona otrzymała piękny, zaręczynowy pierścień. Władca Węgier zapragnął podarować wyjeżdżającej do Polski córce posag, na który miały złożyć się przede wszystkim złoto i wspaniałe klejnoty. Kinga nie chciała przyjąć tych kosztowności. Poprosiła w zamian o sól, którą mogłaby podarować swoim nowym poddanym. Jej kochający ojciec ofiarował jej kopalnie w rejonie Maramuresz w Siedmiogrodzie (dzisiejsza Rumunia). Parę dni przed opuszczeniem Węgier, spacerując po swojej kopalni, zamyśliła się głęboko. W pewnej chwili zdjęła pierścionek zaręczynowy od Bolesława i wrzuciła go do szybu kopalni. Wkrótce potem wyjechała do Polski. W czasie oprowadzania królewny po podkrakowskich dobrach, w niewielkiej wsi niedaleko Grodu Kraka natrafiono na bryłę soli, w której znajdował się zaręczynowy pierścień księżnej. Wierzono, że za sprawą klejnotu, cudownym sposobem drogocenna sól z Maramureszu została sprowadzona do Polski.
Mimo tego, ze Kinga była w związku małżeńskim z Bolesławem, do końca życia pozostała dziewicą. Małżonkowie złożyli w kościele śluby czystości. Ich związek zyskał w świetle prawa kanonicznego status tzw. białego małżeństwa, które nigdy nie zostało skonsumowane. Po śmierci męża Kinga wstąpiła do klasztoru sióstr klarysek i pozostała tam do końca życia. W 1999 została kanonizowana przez Jana Pawła II.
Sól, która wzbogaciła smak Polski
A jak cała sprawa wygląda w świetle faktów potwierdzonych przez historyków? Pokłady soli były eksploatowane metodą wydobywczą od 1248 roku. Ich potencjał zaczęto jednak w pełni wykorzystywać dopiero dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Za rządów tego mądrego władcy, w 1368 roku dla kopalni w Bochni zostały ustalone normy regulujące sprzedaż, wydobycie, opodatkowanie handlu solą i warunki jej eksportu. Polska sól trafiała przede wszystkim na Ruś i Węgry. Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni przynosiły Królestwu ogromne zyski. Dzięki nim możliwe było m. in. utrzymanie Akademii Krakowskiej. Odkrycie złóż soli znacząco wpłynęło na szybkie bogacenie się Królestwa Polskiego, zwłaszcza w XIV, XV i XVI wieku. Sól nie tylko zatem dodała Polsce smaku, ale i złotego koloru. Wspaniały rozwój Krakowskich Żup Solnych został zahamowany dopiero w XVII wieku w związku ze spowodowanym rabunkami i zniszczeniami wojennymi upadkiem gospodarczym kraju. Tuż po pierwszym rozbiorze Polski Kopalnia w Bochni znalazła się w rękach władz austriackich i pozostała w nich do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918.
Kopalnia soli Bochnia zwiedzanie – dlaczego warto?
- Kopalnia soli w Bochni w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO;
- Kopalnia w Bochni nawet najbardziej wymagających turystów zadziwia liczbą podziemnych atrakcji (wśród nich wspaniała, multimedialna wystawa poświęcona historii wydobycia soli, możliwość zwiedzania bocheńskich podziemi kilkoma trasami o różnym stopniu trudności, podziemna przeprawa łodzią, przejazd górniczą kolejką, podziemna zjeżdżalnia, boiska i sypialnie, w których można spędzić noc, rozkoszując się unikatowym mikroklimatem i wiele, wiele innych);
- Podziemne komory, kaplice, korytarze i zbiorniki wodne zachwycają surowym, mrocznym pięknem;
- Nie bez powodu Kopalnia soli Bochnia zwiedzanie to jedna z atrakcji cieszących się największą popularnością wśród milionów turystów z Polski i zagranicy odwiedzających co roku Kraków i okolice.
Czy wiesz, że…
- Na terenie Bochni od około 3500 lat p.n.e. uzyskiwano sól przez odparowanie wody z solanki naturalnie wypływającej spod ziemi.
- Statut żupny to dokument wydany przez króla Kazimierza Wielkiego regulujący kwestie wydobycia i handlu solą.
- Górnicy pracujący w kopalni soli byli ubezpieczeni! W razie wypadku w kopalni, ich rodziny otrzymywały pomoc materialną. Istniał również specjalny szpital dla górników.