Zwiedzanie zabytków i muzeów, nawet tych najwspanialszych, może zmęczyć każdego, dlatego zachęcamy również do wyruszenia poza Kraków i poznania niesamowitego środowiska przyrodniczego Małopolski. Już w bezpośrednim sąsiedztwie miasta rozciągają się tereny, których walory turystyczne naprawdę zapierają dech w piersiach – mówimy o słynnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a ściślej o jej wydzielonym fragmencie, na którym usadowił się najmniejszy park narodowy w Polsce. Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego pozwala odetchnąć od zgiełku miasta, nacieszyć się niesamowitymi widokami i zażyć odrobiny zdrowego wysiłku na czystym powietrzu.
Ojcowski Park Narodowy to przede wszystkim niesamowicie malownicze, wapienne skały, którym natura nadała najdziwniejsze formy i kształty. Najbardziej chyba znaną spośród nich jest Maczuga Herkulesa. Na terenie Parku pełno jest wzniesień, wąwozów, dolin. W miękkich skałach woda wydrążyła przez wieki liczne jaskinie, niekiedy naprawdę znacznych rozmiarów. Jest się czym zachwycać i czym oddychać!
Zwiedzanie ojcowskiego parku narodowego z przewodnikiem
Walory krajobrazu podnoszą jeszcze wspaniałe zamki usytuowane na stromych skałach. Ruiny Zamku w Ojcowie górujące nad niesamowicie malowniczą Doliną Prądnika oraz piękny renesansowy Zamek w Pieskowej Skale, zlokalizowany tuż obok wspomnianej Maczugi Herkulesa są częścią długiego łańcucha warowni stworzonego jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego i dziś nazywanego Szlakiem Orlich Gniazd (więcej na jego temat w naszym wpisie poświęconym zwiedzaniu Ojcowa).
Szlak przez dolinę rzeki Prądnik to jedna z najpiękniejszych tras w Ojcowskim Parku Narodowym. Na jednym końcu niezwykle malowniczej, otoczonej stromymi skałami v-kształtnej doliny, na wysokim wapiennym wzniesieniu usytuowany jest ojcowski zamek. Z drugiej strony dolinę zamyka skała Jonaszówka, z której roztacza się przepiękny widok. W okolicy zlokalizowana jest m. in. Jaskinia Łokietka na Chełmowej Górze. W tej kilkukomorowej wielkiej pieczarze miał ukrywać się nasz poczciwy Władysław Łokietek, ukrywając się przed ścigającym go czeskim królem Wacławem. Życie Łokietka uratował wedle legendy mały pajączek, który zasnuł wejście do jaskini swoją siecią, stwarzając w ten sposób wrażenie, że nikt do niej od dawna nie wchodził.
Być może tym najbardziej pozytywnym bohaterem legendy o Łokietku był sieciarz jaskiniowy, niezwykle rzadki, jadowity pająk zamieszkujący inną ojcowską grotę – Jaskinię Ciemną i to do spółki nietoperzami z gatunku podkowiec mały, a niegdyś także Neandertalczykami (odnaleziono u wejścia do jaskini pozostałości ich prehistorycznego obozowiska). Obie wielkie jaskinie można zwiedzać z przewodnikiem. Po drodze czeka nas jeszcze atrakcja w postaci zejścia bardzo malowniczym wąwozem Ciasne Skałki czy możliwość przejścia przez słynną skalną Bramę Krakowską.
Piękno szlaków Parku potęgują rewelacyjne zabytki tradycyjnej architektury drewnianej – chaty, młyny, czasem wille wybudowane na początku XX stulecia z myślą o letnikach. Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego to naprawdę niesamowita przyjemność, radość dla oczu i dla płuc. W naszej ofercie również zwiedzanie Ojcowa z fantastycznym, profesjonalnym przewodnikiem!