Pisaliśmy już o najpiękniejszych szlakach i krajobrazach Ojcowskiego Parku Narodowego. Dobrym punktem wyjścia dla wycieczki po Parku (przypominamy, że oferujemy zwiedzanie z przewodnikiem) czy samej Dolinie Prądnika jest zwiedzanie Ojcowa. Ta niesamowicie malownicza miejscowość rozwinęła się z osady służebnej powstałej wokół zamku. Dawne przekazy powiadają, że swoją nazwę zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który nadając ją chciał upamiętnić poszukiwanie schronienia na terenie dzisiejszego Parku przez swojego królewskiego rodzica, Władysława Łokietka. W XIX wieku Ojców zyskał renomę miejscowości letniskowej i uzdrowiskowej. Dziś na terenie Parku Zamkowego (zwanego również Zdrojowym) oglądać można liczne budowle ojcowskiego uzdrowiska powstałe na miejscu zniszczonych w czasie powstania styczniowego. Jedną z naszych ulubionych atrakcji mogących uatrakcyjnić zwiedzanie Ojcowa jest wizyta w Muzeum Parku Narodowego.
Zwiedzanie Ojcowa z przewodnikiem
Tradycyjnie jednak Ojcowski Park Narodowy zwiedzanie zaczyna się od ruin zamczyska. Przybysze z północy przyzwyczajeni do widoku nizinnych, ceglanych zamków otoczonych fosą oniemieją na widok ogromnych, zbudowanych z kamiennych ciosów warowni przytulonych do stromych skał. Ojcowska twierdza jest jednym z urokliwszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd, który ciągnie się daleko poza granice Ojcowskiego Parku Narodowego. Powstały w XIV wieku system kilkunastu warowni wzniesionych na wysokich wapiennych skałach miał za zadanie strzec przebiegających w pobliżu szlaków handlowych i nieodległej granicy Królestwa (przypominamy, że pobliski Śląsk za czasów króla Kazimierza leżał poza granicami państwa). Twierdze wybudowano w takiej odległości od siebie, iż jest wysoce prawdopodobnie, że w średniowieczu, kiedy wszystkie wieże pięły się dumnie ku niebu, z jednego do drugiego zamku można było przekazywać sygnały np. za pomocą ognia! Zamek ojcowski to wyjątkowo malownicza ruina. Charakterystyczna, przytulona do skały brama jest symbolem Ojcowa. W jednej z ocalałych wież można oglądać wystawę poświęconą dziejom zamczyska.
Warto również wybrać się na spacer po terenie Parku Zdrojowego. Urocze, drewniane budowle wspaniale wpisują się w skalisty, ale pokryty niezwykle bujną roślinnością krajobraz. Do naszych ulubionych obiektów należą piękna, drewniana Kaplica na Wodzie, słynne Zawiszówki czyli zespół drewnianych domów uzdrowiskowych powstałych na przełomie XIX i XX stulecia oraz klimatyczny, pomalowany na zielono budynek “Na Postoju” z wyrastającą z wnętrza przez dach lipą (przed wojną służył jako poczekalnia przystanku autobusowego).
Raz jeszcze zachęcamy również, aby zwiedzanie Ojcowa uwieńczyć wizytą w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, które po gruntownym remoncie spełnia rolę kompleksowego Centrum Edukacyjnego. Twórcy nowej, multimedialnej ekspozycji starają się nam pokazać historię i środowisko naturalne parku na przestrzeni setek tysięcy lat. Zobaczymy wiec skamieniałe żyjątka z kredowych mórz, relikty osadnictwa prehistorycznych ludzi i wspaniałe prezentacje poświęcone aktualnym mieszkańcom parku, jego geologii, hydrologii i mikroklimatowi. Jest to naprawdę wyborna i pouczająca przygoda. Polecamy ją szczególnie rodzinom z dziećmi. Muzeum mieści się w dawnym Hotelu pod Łokietkiem.