Kazimierz, to historyczna żydowska dzielnica Krakowa, której w naszej wycieczce po Mieście Królów zabraknąć nie może. Warto chociaż przez chwilę poczuć niepowtarzalny klimat tych wąskich uliczek i zabytków kultury żydowskiej, bo magia tych miejsc nie pozwoli zapomnieć o tym, co zobaczyliśmy i czego doświadczyliśmy… Zwiedzanie Kazimierza, to obowiązek każdego turysty!
Przed II Wojną Światową Kazimierz zamieszkiwało około 2 milionów ludności żydowskiej, tworzącej śmietankę naukową i towarzyską naszego kraju. Dzisiaj, to tak modne miejsce pełne artyzmu, ciekawych miejsc, licznych sklepików ze starociami i artystycznych knajpek, otaczają mury kamienic pamiętających czasy świetności żydowskiego Kazimierza, ale i tragiczne wydarzenia pełne rozpaczy, okrucieństwa i krwi. Od czego zacząć tą magiczną podróż?
Od czego zacząć zwiedzanie Kazimierza?
Każdy szanujący się przewodnik proponuje, by zwiedzanie Kazimierza zacząć od Placu Wolnica – wznosi się tam dawny ratusz miejski, obecnie mieszczący okazałe zbiory Muzeum Etnograficznego. Warta uwagi jest także Bazylika Bożego Ciała oraz kościół p.w. ŚŚ. Katarzyny i Małgorzaty – miejsca, gdzie warto zwrócić uwagę liczne malowidła ścienne pochodzące jeszcze z czasów średniowiecza. Kolejnym znaczącym przystankiem jest barokowa świątynia p.w. ŚŚ. Michała i Stanisława, gdzie w 1079 roku król Bolesław Śmiały zamordował biskupa Stanisława ze Szczepańcowa (obecną świątynie wybudowano na miejscu starej w XVIII wieku). W XIX wzniesiono tam słynną Kryptę zasłużonych Polaków (miejsce spoczynku m. in. Jana Długosza, Stanisława Wyspiańskiego, czy Czesława Miłosza). Nie sposób nie wspomnieć o synagogach – pierwszą z nich jest wzniesiona w XV wieku Stara Synagoga, w której wnętrzu znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zawierający zabytki historii i kultury Żydów. Warto także zwrócić uwagę na synagogę Remuh i przylegający do niej jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy, synagogę Izaaka, bożnicę Wysoką i synagogę Tempel, słynącą z fenomenalnych witraży i pięknego wnętrza.
Pozostając przy kulturze żydowskiej – z Kazimierza warto udać się na Krakowskie Podgórze, a dokładnie po to, by zwiedzić dawną fabrykę Oscara Schindlera, a także obejrzeć pozostałości krakowskiego getta, do którego bardzo często powracają ocalali Żydzi – między innymi, podczas większości podróży do Polski, reżyser Roman Polański.
Słynne zapiekanki
Przystankiem obowiązkowym, nie wspomnianym do tej pory jest Plac Nowy z tak zwanym “Okrąglakiem” – to miejsce gdzie możemy rozkoszować się smakiem słynnych “zapiekanek z Kazimierza” – mogłoby się wydawać, że nieoficjalnego symbolu tej części miasta. Oferta jest dostosowana zarówno do tych, którzy lubią proste, smaczne i tradycyjne smaki, ale także do ceniących nowości kulinarne. A ceny? Ceny są dobre, zdecydowanie na każdą kieszeń. Jakby tego było mało – to miejsce spotkań mieszkańców i przyjezdnych, a obok znajdują się knajpy z bardzo tanim alkoholem, które odwiedzić po prostu warto!
Należy też wspomnieć, że Kazimierz to miejsce tętniące życiem – zarówno towarzyskim, jak i kulturalnym. Odbywa się tutaj między innymi rozpoznawalny na całym świecie Festiwal Kultury Żydowskiej, przyciągający uczestników zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Na kilkanaście dni, klimatyczne ulice zamieniają się w barwne i rozśpiewane trasy roztańczonych uczestników. Poza tym, zgodnie z tym, co pisałem wcześniej, Kazimierz, wzorem lat poprzednich, to miejsce spotkań, zarówno mieszkańców, jak i wielokulturowych turystów – znajduje się tutaj wiele restauracji i hipsterskich, pomysłowych i oryginalnych knajp, i pubów, przyciągających coraz większe tłumy – i nie ma się co dziwić, bo rzeczywiście warto!
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zwiedzaniem tej malowniczej części Krakowa, to Kraków Zwiedzanie z przyjemnością pomoże w poszukiwaniach przewodnika. Zwiedzanie Kazimierza, to fantastyczna przygoda, której nie zapomina nikt…