Smocza Jama to miejsce, które od stuleci intryguje zarówno mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających miasto turystów. Wszyscy wiemy, że pieczara wydrążona w zboczu Wzgórza Wawelskiego przed wiekami miała być leżem mitycznego smoka. Co kryje dziś i czy warto ją zwiedzić?
Smocza Jama Kraków – opowieści
Podania zgodne są co do tego, że mityczny Holophagus („całożerca”), jak nazywa smoka nasz krakowski kronikarz Wincenty Kadłubek, żył za panowania legendarnego władcy miasta – Krakusa, czyli, jeśli wierzyć mitycznej historii Krakowa, grubo ponad 1000 lat temu. Zgodność przekazów kończy się, gdy mowa jest o zabójcy smoka. Wg. Kadłubka z gadziną poradzili sobie synowie Kraka, podając mu siarkę w bydlęcej skórze (smok domagał się ponoć stałych dostaw bydła, a, nie zaspokoiwszy apetytu, miał przykry zwyczaj mordować mieszkańców najbliższych okolic). Niestety młodszy z braci wykorzystał całą sytuację, aby podstępnie zamordować starszego (obciążył tym niecnym uczynkiem smoka) i zająć pierwsze miejsce w kolejce do tronu. Kiedy zbrodnia wyszła na jaw (nie będziemy się wdawać w szczegóły), młodszego brata, wówczas już władcę Krakowa, wygnano, a tron przejęła jego siostra czyli słynna Wanda, co nie chciała Niemca. Długosz przypisuje zgładzenie gada samemu Krakusowi, a od końca XVI wieku opowieść łączy się z historią o szewcu Skubie, przodku możnego rodu Awdańców, któremu zaczęto przypisywać słynny podstęp ze skórą i siarką. Skuba miał być za zabicie smoka nagrodzony nadaniem herbu i szlachectwa. Czy wiecie, że wg. jednej z wersji legendy o smoku nazwa Kraków miała wywodzić się od krakania żerujących na padlinie smoka kruków?
Smocza Jama Kraków – co w środku?
Wielu turystów, przyjeżdżając do Krakowa zastanawia się, czy warto wydać te 4 złote (niedużo, przyznacie Państwo) i zajrzeć do Smoczej Jamy. Jak duża jest jaskinia i co w niej ciekawego? Jeśli spodziewacie się Państwo niewielkiej groty, będziecie pozytywnie zaskoczeni. Trasa turystyczna ma ponad 80 m. Zwiedzanie obejmuje aż 3 komory jaskini. Największa spośród nich naprawdę robi wrażenie rozmiarami – ma aż 10 m wysokości i ponad 20 długości. Warto wiedzieć, że nie cała Smocza jest udostępniona zwiedzającym, całkowita długość jaskini wynosi ponad 270 m, a w jej niedostępnych korytarzach żyją bardzo rzadkie skorupiaki! Niektórzy dorośli, zwłaszcza niespecjalnie zainteresowani ciekawostkami geologicznymi, mogą powiedzieć: „Ech, jaskinia, jak jaskinia…”. Na szczęście większości dzieciaków wyobraźnia pracuje bez zarzutu i bez wątpienia będą zachwycone! Aby zaciekawić tematem dorosłych, którzy przestali już wierzyć w smoki, informujemy, że Smocza Jama Kraków funkcjonowała w przeciągu stuleci jako schronienie dla włóczęgów, dom publiczny oraz znana i lubiana karczma. Trudno, żeby taki metraż w świetnej lokalizacji się marnował!
Smocza Jama Kraków – zwiedzanie
Jak już pisaliśmy wyżej, bilety do Smoczej Jamy nie są drogie (przypominamy – 4 zł), zwiedzanie nie zajmuje również zbyt wiele czasu. Pamiętajmy, że wejście usytuowane jest na wzgórzu, a do jaskini schodzi się po mających nieco ponad 20 m długości schodkach. Przy figurze smoka stojącej u stóp wzgórza od lat 70-tych (jej autorem jest rzeźbiarz, Bronisław Chromy) znajduje się natomiast wylot jaskini. Pamiętajmy, że szlak przez Smoczą Jamę to trasa sezonowa. Zimą nie jest dostępna! Zwiedzanie w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) jest możliwe w godzinach od 10.00 do 19.00, w maju i czerwcu o godzinę krócej (do 18.00), a w kwietniu, wrześniu i październiku do 17.00. Pamiętajmy, że w Smoczej może być odrobinę chłodniej, nawet w upalny dzień warto zabrać ze sobą bluzę (zwłaszcza dla dzieci). Smocza Jama Kraków jest również uwzględniona na naszej trasie Zwiedzania Wawelu z przewodnikiem. Jeśli chcecie Państwo poznać więcej historii na jej temat i doświadczyć jej niesamowitego klimatu, zapraszamy! Przypominamy również o naszej specjalnej trasie zwiedzania Krakowa z dziećmi. Podczas wycieczki najmłodsi turyści mają okazję poznać krakowskie legendy i tradycje, nie tylko te związane ze smokiem.