Sercem kwartału żydowskiego jest ulica Szeroka, przy której znajdują się aż trzy z 7 ocalałych synagog Kazimierza. Druga wojna światowa położyła kres kwitnącemu życiu lokalnej społeczności, ale dziś odradza się ono z coraz większą energią, przede wszystkim dzięki pamięci o przeszłości tego miejsca. Kazimierz żydowski robi niesamowite wrażenie (możecie się o tym Państwo przekonać także w trakcie naszej wycieczki z przewodnikiem).
Ul. Szeroką zamyka budynek XV-wiecznej Synagogi Starej, do której z pewnością warto zajrzeć, aby zobaczyć niezwykle ciekawą ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, poświęconą kulturze i religii żydowskiej. Budynek mimo poważnych zniszczeń z okresu wojny zawiera oryginalne, gotyckie i renesansowe partie. Jest zabytkiem unikatowym na skalę europejską. Sama Szeroka i urokliwe okoliczne uliczki pełne są żydowskich knajpek i restauracji, część lokali ma nad drzwiami szyldy przedwojennych zakładów usługowych. Naprzeciwko Starej Synagogi usytuowany jest budynek Wielkiej Mykwy (żydowskiej łaźni rytualnej) – dziś mieści się tu restauracja i hotel, ale zachowało się udostępnione dla zwiedzających zejście do basenu kąpielowego.
Krakowski Kazimierz
Krakowski Kazimierz to miejsce, w którym dotrwał do naszych czasów największy w Europie obok praskiego zespół historycznych synagog. Oprócz Synagogi Starej przy Szerokiej ulokowana jest również maleńka renesansowa synagoga Remuh związana z postacią wspomnianego już Mosze Isserlesa. Fundatorem synagogi był jego ojciec. Grób rabbiego do tej pory znajduje się na okalającym synagogę cmentarzu (jednym z najstarszych żydowskich cmentarzy w Europie!) i jest celem licznych pielgrzymek z całego świata. Remuh jest jedną z dwóch czynnych synagog. Zarówno jej wnętrze, jak i piękny, zabytkowy kirkut (cmentarz) dostępne są dla turystów. Jest to niepowtarzalna okazja, aby odwiedzić działającą synagogę! Przy Szerokiej zlokalizowana jest również barokowa synagoga Wolfa Poppera ufundowana w XVII wieku przez bogatego kupca. W trakcie dorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej odbywają się w niej przeróżne intersujące warsztaty. Z pewnością warta odwiedzenia jest również synagoga Wysoka, kolejna renesansowa bożnica z wspaniałym renesansowym Aron-ha Kodesz (szafą na zwoje Tory) i salą modlitewną usytuowaną na piętrze, co jest rozwiązaniem absolutnie wyjątkowym. Wspaniałe są również dwie pozostałe bożnice barokowe – synagoga Kupa (słowo oznacza skarbiec gminy, budowę sfinansowano z funduszy gminnych) oraz synagoga Izaaka, której architektonicznie wysublimowany budynek zaprojektował prawdopodobnie Giovanni Trevano. Na zakończenie warto również odwiedzić niezwykłą synagogę Tempel wybudowaną w XIX wieku na potrzeby społeczności zasymilowanych Żydów wyznających judaizm w zreformowanej wersji. Wnętrze jest zupełnie inaczej zaaranżowane niż w przypadku synagog przystosowanych do tradycyjnej liturgii. Zwiedzanie bożnic i zlokalizowanych w nich wystaw ksiąg, sprzętów, pamiątek to niezwykła okazja, aby poznać kulturę, religię i historię krakowskich Żydów.
Wspomnieliśmy już wyżej o Festiwalu Kultury Żydowskiej. Odbywa się on w Krakowie co lato na przełomie czerwca i lipca. Krakowski Kazimierz ogarnia wtedy coś na kształt barwnego, szalonego karnawału. Tysiące gości i zachwyconych turystów przybywają z całego świata, aby uczestniczyć w tym wielkim święcie muzyki i kultury. Finałowy koncert na Szerokiej czyli słynne „Szalom na Szerokiej”, które gromadzi prawdziwe tłumy roztańczonych wielbicieli muzyki klezmerskiej. Atmosferę tej niesamowitej imprezy trudno porównać z jakimkolwiek wydarzeniem. To po prostu trzeba przeżyć!